Cze 11, 2013

NapisaneprzezwBudownictwo | 0 Komentarzy

Znana architektura gotycka

Znana architektura gotycka

W obecnych czasach jest wiele osób, które zachwycają się budynkami w stylu gotyckim. Nie tyczy się to tylko miłośników architektury – ten styl z średniowiecza zaskarbił sobie sympatię wielu. Ogólnie architektura gotycka pojawiła się dopiero w późnym średniowieczu i jest ostatnim stylem budownictwa tej epoki.

Jak wygląda gotyk? Przede wszystkim w jego budowlach widzimy zupełnie inne metody niż we wszystkich wzorach klasycznych, przy czym architektura gotycka osiąga najwyższy poziom techniki konstrukcyjnej. To, co jest dla gotyku najbardziej charakterystyczne, to lekkość i strzelistość konstrukcji, pod którą kryją się przestrzenne pomieszczenia.

Gotyk zdecydowanie zastąpił ciężkie i masywne budowle. Wszystkie elementy konstrukcyjne są wyodrębnione i pokazane. Sklepienie jest lekkie, sama budowla stateczna. Dzięki takim rozwiązaniom konstrukcyjnym we wnętrzu doskonale rozchodzi się światło. Ściany budynków robione były z cegły palonej i kamienia ciosowego, przy czym inaczej było na północy Europy – tam chętniej stosowano cegłę, a na Południu –kamień.