Cze 11, 2013

NapisaneprzezwBudownictwo | 0 Komentarzy

Słowo o architekturze romańskiej

Słowo o architekturze romańskiej

Jak wyglądała architektura romańska? Przypomnijmy, że została ona ostatecznie ukształtowana we Francji. Na to, jaki miała ona wyraz, miało wpływ wiele kultur. Czerpała ona z osiągnięć architektury antycznej, podpatrywała pewne elementy z architektury bizantyjskiej oraz ludowej z północy Europy. Przede wszystkim w stylu romańskim wznoszono budowle sakralne.

Jakich materiałów używano do budowy? Najważniejszym elementem było tutaj drewno, stosowane również jako szkielet całego budynku. W użyciu była również cegła i w dużej mierze kamień. Sam kamień miał różne formy: były to naturalne otoczaki, kamień ciosany, kostki ciosowe. Wystrój w takich budynkach był powściągliwy – reprezentował zatem styl myślenia w tamtej epoce.

Mury robiono przy użyciu jeszcze innych budulców. Używano kamienia wapiennego, piaskowca oraz granitu. Budowle sakralne wyróżniały się tym, że zawsze do nich dobudowywana była wieża. Budynki były przykrywane na różny sposób – przy pomocy sklepienia kolebkowego, krzyżowego lub stropu pułapowego.